TELSE

Telecommunications Association of the Southeast

2013-present

Alabama

Florida

Mississippi

AMTA

Alabama-Mississippi Telecommunications Association

1935-2013

Alabama

Mississippi

FTIA

Florida Telecommunications Industry Association

2000-2009

Florida

TELSE

Telecommunications Association of the Southeast

2013-present

 

2017-2019

Thomas McCabe

TDS

2015-2017

James Garner

TEC

2013-2015

Bettye Willis

Windstream

Alabama Mississippi Telecommunications Association

1935-2013

AMTA

 

2012-2013

Fulton Telephone Company

Jerry McGee

2006-2007

Bruce Telephone Company

Connie Collins

2003

Smithville Telephone Company

Terry Collums

2000

Sledge Telephone Company

Robert Sledge

1997

ALLTEL Mississippi

Steve Dyess

1994

Georgetown Telephone Company

Joie Miller

1991

Lamar County Telephone Company

Mike Patrick

1988

South Central Bell - Mississippi

R.H. Driftmier, Jr.

1985

Sledge Telephone Company

R.O. Sledge, Sr.

1982

Fulton Telephone Company

H. D. McGee

1979

Oakman Telephone Company

William Frey, Jr.

1976

Ardmore Telephone Company

Don Groves

1972-1973

Florala Telephone Company

John H. Vaughan

1969-1970

Union Springs Telephone Company

R. M. Pirnie

1966-1967

Bay Springs Telephone Company

Charles F. Fail

1963-1964

Oneonta Telephone Company

R. C. Corr, Jr.

1960-1961

Home Telephone Company

Lon J. Darley

1957-1958

Bayou Telephone Company

Ralston Robertson

1954-1955

Southland Telephone Company

W. F. Corman

1951-1952

Peoples Telephone Company

M. G. Weaver

1948-1949

United Telephone & Telegraph

C. E. Kirk

1941-1943

Alabama Telephone Company

H. W. Vaughan

1935-1939

Greenville Telephone Exchange

G. A. Crenshaw

2010-2011

Otelco

Dennis Andrews

2005

Frontier Communications

Richard Burgess

2002

New Hope Telephone Cooperative, Inc.

Tom Butler

1999

GTE

Steve Mixson

1996

National Telephone Company

Tommy Ott

1993

Farmers Telephone Cooperative

Gerald Lacey

1990

Contel of the South

Gene Morris

1987

Southland Telephone Company

James. F. Corman

1984

Graceba Total Communications

Cecil Dupree

1981

Monroeville Telephone Company

M. M. Kennedy, Jr.

1978

Decatur Telephone Company

William D. Bailey

1975

Peoples Telephone Company

Joseph E. Hicks

1971-1972

Bay Springs Telephone Company

Joseph D. Fail

1968-1969

General Telephone

Arnold Swallows

1965-1966

Brindlee Mountain Telephone Company

Sid McDonald

1962-1963

Farmers Telephone Cooperative

Cecil Hodges

1959-1960

Leeds Telephone Company

Carl M. Smith

1956-1957

Ackerman Telephone Company

Earl McDonald

1953-1954

Elmore-Coosa Telephone Company

W. F. Thomas

1950-1951

Florala Telephone Company

L. G. Vaughan

1946-1948

United Telephone & Telegraph

R. S. Griffin

1940-1941

Alabama Telephone Company

James N. Cox, Jr.

2008-2009

TDS Telecom

Jim Meade

2004

Mon-Cre Telephone Cooperative

Jerry McGee

2001

Moundville Telephone Company

Larry Taylor

1998

Pine Belt Telecom

John Nettles

1995

Frontier Corporation

Jeff McGehee

1992

Peoples Telephone Company

Linda Carter

1989

ALLTEL Alabama

Dave Weaver

1986

Hopper Telecommunications

W. L. Hopper, Jr.

1983

Continental Telephone Company

W. C. Roach, Jr.

1980

Gulf Telephone Company

John McClure Snook

1977

General Telephone Company

W. L. Entz

1974

Bruce Telephone Company

Harry Waller

1970-1971

Coosa Valley Telephone Company

Jean S. Brandli

1967-1968

Mississippi Telephone Corporation

J. Abie Miller

1964-1965

Hughes Telephone Company

Harry N. Lackey

1961-1962

New Hope Telephone Cooperative

Charles V. Lee

1958-1959

Tri-County Telephone Company

DeForest Nolen

1955-1956

Leeds Telephone Company

R. A. Bailey

1952-1953

Alabama Telephone Company

W. J. Holladay

1949-1950

Gulf Service Company

Ward Snook

1943-1946

Atmore Telephone Company

Minor Corman

1939-1940

Standard Telephone & Telegraph

G. R. McKelvey

FTIA

Florida Telecommunications Industry Association

2000-2009

 

2009

C. Dean Kurtz

CenturyLink

2005-2006

Paula Hickman

Nextel Communications

2002-2003

James T. Schumacher

Smart City Telecom

2007-2008

James L. White

Windstream Communications

2004-2005

J. Frank Holcomb

TDS Telecom/Quincy

2001-2002

Marshal M. Criser, III

BellSouth

2006-2007

David M. Christian

Verizon Florida

2003-2004

Charles J. Rehwinkel

Sprint

2000-2001

G. Herb Sheheane

AT&T